Ramy

Ramy adlı dizi içerisinde Ramy Hassan adlı karakterin yaşadıklarından söz edilmektedir. 10 bölümlük bir mini dizi olarak kendini gösteren bu yapım; Ramy Hassan adlı kişinin farklı bir ülkeye göç etmesi sonrasında başından geçen olaylar dizisi ve hayatının yeniden şekillenmesinden bvahsediliyor. Mısır’dan ABD’ye göç ettikten sonra Ramy’nin başına gelen olaylar bu dizi içerisinde etkili bir şekilde yer almaktadır. Kültür çatışmasını farklı bir boyutta işleyen bu dizi; İslam ile modernist toplumöun arasında gidip gelen ana karakterin etrafında şekillenen olayları baz alan bir dizi projesi olarak kendini gösteriyor. Müslüman gibi yaşayan Ramy’nin zaman içerisinde gelişimi de bu dizi içerisinde önemli bir yer tutacaktır.
Doğu ile Batı’nın kültürlerine bağlı olan farklılıklar Ramy adlı dizi içerisinde önemli bir yapıda yer almaktadır. Amerika’daki kültürel farklılıklara rağmen; İslamiyet de yaşamak durumunda kalan Ramy adlı karakterin; dışarıdan aldığı tepkiler bu dizi içerisinde etkili olarak yansıtılmaktadır. Hayatın tamamen bir sınav olduğunu düşünen Ramy adlı karakter; zaman içerisinde bid değişim içerisine girecek ve Müslüman medeniyeti çizgisinden uzaklaşacaktır. Göreceği ve şahitlik edeceği bazı durumlar onun bu durumunu perçinleyen gelişmeler olarak kabul edilecektir. Bu ayrımın farkına varabilen ve hayatını da bu konuda şekillendiren Ramy’nin yaşadıkları aynı isimli dizi içerisinde aktarılacaktır.
New Jersey gibi bir şehre Mısır’dan gelen Müslüman bir ailenin yaşadıkları ve göstediği değişimler bu dizi içerisinde aktarılacaktır. Bu dizide senarist ve başrol oyuncusu olarak Ramy Youssef ismi öne çıkıyor. Ramy Hassan karakteriyle Amerika içerisinde Müslümanlara karşı alınan tavrı başarılı bir biçimde işlendiği de görülebiliyor. Kültürel farklılıkların siyasetle buluşmasıyla beraber insanların algıları bu dizi içerisinde başarılı bir şekilde lanse ediliyor. Bu dizide Müslümanlara ne gözle bakıldığı ve onların Amerika içerisindeki yaşam tarzları da önemli bir şekilde işleniyor. Ramy adlı kkarakterin gözünden tüm bu olayları görebilmek 10 bölüm içerisinde mümkün olabiliyor. Bu yüzden dram ağırlıklı olan bu diziye genel olarak yönelmek etkili bir tercih olarak adlandırılıyor. Bu yüzden Ramy adlı dizi genel olarak tavsiye edilen yapımlar arasında yer alıyor.