The Handmaid’s Tale

The Handmaid’s Tale adlı dizi içerisinde farklı bir dünya işleniyor. Bu distopik dünya içerisinde tamamen erkeklerin egemen olduğu ve kadınların sadece üremek amacıyla kullanıldığı ifade ediliyor. Hizmetçilik ve çocuk doğurmak gibi görevleri bulunan kadınların; dindar ve fazlasıyla totaliter bir rejim içerisinde aktif olarak baskılara maruz kaldığı da söylenebiliyor. Gelecekte Amerika’nın karanlık yüzü olarak görülebilen bu yapım; aynı zamanda da bu tip bir yönetimin nelere neden olabileceğini en uç bir biçimde işleyen bir yapım olarak kendini gösteriyor. Bu yapım, dizide hizmetçi olarak yer alan Offred adlı genç bir kadının hikayesinde gelişen olaylar dizisini kapsıyor.
Margaret Atwood’un romanından ortaya çıkan The Handmaid’s Tale adlı dizi içerisinde kadınların hiçbir hakkının bulunmadığı bir dünyanın ne şekilde olabileceği konusunda varyasyonlar işleniyor. Kadınların doğurgan olmadığından ötürü insan nüfusunun giderek azaldığı bu gelecekte; doğurgan nadir kadınlardan olan Offred’in yaşadıklarından bahsediliyor. Komutanın evinde köle olarak çalışmaya zorlanmış olan Offred’in zaman içerisinde doğurganlık özelliğine sahip olmasından ötürü cinsel köle olarak çalışmasına karar verilecektir. Böylelikle nüfusu arttırmak adına sürekli olarak hamile kalması muhtemel olan Offred’in yaşadıkları The Handmaid’s Tale adlı dizi içerisinde aktarılacaktır. Bu yapımın fantastik ve dram türünde değerlendirilen hikayesi son derecede başarılı bulunmuştur. Genel olarak izleyicilere başarılı bir şekilde hitap eden bir yapım olarak da adlandırılmıştır.
The Handmaid’s Tale adlı dizi içerisinde Offred karakteri Elizabeth Moss tarafından canlandırılıyor. Bu karakter; rejim değişene kadar normal bir hayat sürse de sonrasında tüm haklarını kaybederek; hizmetçi olmak durumunda kalmıştır. İzin almadan sokağa dahi çıkamayan Offred karakteri, zaman içerisinde komutanın emri altına girecektir.
Joseph Fiennes tarafından canlandırılan Fred Waterford karakteri ise Offred’i emrinde barındıran kumandandır. Ayın belli zamanlarında Offred ile cinsel ilişkiye girmektedir. Bu iki karakter The Handmaid’s Tale adlı dizinin ana karakteri olarak başarılı bir performans sağlamaktadır. Dizinin olay örgüsü kadar bu iki ismin başarılı performansı da diziyi farklı bir noktaya götüren temel unsurların başında da yer almaktadır.