Borsa Neden Yükseldi

Borsa Neden Yükseldi?

ABD hisse senetleri, günün en yüksek seviyelerine yakın bir şekilde kapandı ve federal bir uyaran paketinin neye benzeyebileceği ve Federal rezerve piyasaların sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesine yönelik son çabalarından haberdar oldu.

Dow Jones Sanayi Ortalamasını yaklaşık 1.000 puan arttıran ralli, yatırımcıların korona virüsten gelen ekonomik zararın ne kadar kötü olacağını ve hükumetin yanıt verme çabalarını ne kadar kötü değerlendirdiğini izleyen titrek bir sabah izledi. Büyük endeksler, 1987’deki Kara Pazartesi çöküşünden bu yana bir günlük en kötü düşüşlerini yaşadı.

Ekonomik Açıdan Önemi

Tahvil fiyatları düştü, getirilerini yükseltti. 10 yıllık ABD Hazinesi getirisi 27 baz puan ya da yüzde puanın yüzde biri kadar arttı ve% 0,997 oldu. Bu Eylül 2008’den bu yana en büyük bir günlük getiri kazancıydı. Altın fiyatı% 2.9 yükseldi. Her ikisi de sığınak varlığı olarak kabul edilir ve hisse senetleri gibi riskli varlıklar düştüğünde normalde birlikte yükselir.

S&P 500 içindeki çeşitli sektörlerin performansı Salı günü savunmacı bir duruş sergiledi. Kamu hizmetleri, tüketiciler ve sağlık hizmetleri stokları sırasıyla , %8 ve %6 arttı. Bu finans için önemli bir durumdur. Ekonomik açıdan daha hassas tüketici ihtiyari ve enerji sektörleri salı günkü sırasıyla %3 ve %0,2 arttı.

Madenlerin Ekonomiye Etkisi

Petrol fiyatları %6.3 düşüşle varil başına 26.88 $ ‘a geriledi. Fiyat bu yıl %60’a yakın düştü.
Trump yönetimi, kongre yasa koyucuları ile kabaca 850 milyar dolarlık bir ekonomik teşvik paketi hakkında konuşuyor. Yeni korona virüs salgınının ekonomi darbesine ve yayılmasını yavaşlatmak için gereken üretim ve tüketici faaliyetlerine ilişkin sınırlara karşı koyulması amaçlanmaktadır. Plan, en çok etkilenen hava yolları gibi endüstriler için hedeflenmiş uyaranın yanı sıra bir bordro vergisi indirimi ve küçük işletmeler için acil krediler dahil olmak üzere daha geniş bir rahatlama içerebilir.

Federal Rezerv halihazırda tam uyaran ve Pazar günkü haftalarda ikinci kez acil durum toplantısında gösterge faiz oranını sıfıra yakın bir seviyeye indirmiştir. Merkez bankası, ekonomi için diğer önlemlerin yanı sıra en az 700 milyar dolarlık yeni tahvil alımları ile Hazine ve para piyasalarındaki borçlanmayı teşvik etmek ve likiditeyi artırmak için çalışıyor.