Kredi Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediğinde ne olduğu kredi borcunu ödemekte zorluk çeken kişilerin aklına takılan sorulardandır. Kişi 90 gün boyunca kredi taksitini ödemezse banka 7 gün ek süre verir. Bu ek süre içerisinde yapılandırma talebinde bulanabilirsiniz. Yapılandırma yapmadığınız taktirde banka hakkınızda yasal takip başlatır.
Banka hakkınızda yasal takip başlattığı zaman dosyanız avukata veya varlık şirketine gönderilir. Bu zaman içerisinde avukat veya varlık şirketi ile anlaşıp yapılandırmaya tekrardan gidebilirsiniz. Yapılandırma işlemini tekrardan kabul etmemeniz durumunda yasal süreç devam ettirilir. Yasal süreç sonunda kişi için hapis kararı, mal haczi ya da maaş haczi çıkabilir. Hapis kararının çıkabilmesi için ödeme taahhüdünde bulunmuş olup, ödeme gerçekleştirmemiş olmanız gerekir. Eğer maaş haczi kararı verilirse o zaman maaşınızın banka maaşınızın dörtte birine el koyar. Mal haczi ise genellikle rastlanmayan bir durum olmakla birlikte yine böyle bir durum olursa o zaman değerli bir eşyaya ya da eşyalara haciz konar.
İhtiyaç kredisi alırken dosya masrafı ücreti alınan tutarın binde 5’i olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bazı bankalar bu dosya masraflarını almazken bazıları ise masrafları tüketicilerden almaktadır. Sıfır dosya masrafı işlemi bankanın isteği doğrultusunda olur. İhtiyaç kredisi hesaplarken bu noktalara dikkat ederek size uygun olan ihtiyaç kredisi seçeneklerine bakabilirsiniz.